NDSU Extension - Richland County

Accessibility


« January 2021 »
January
MoTuWeThFrSaSu
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
| Share

2019 Achievement Days

2019 Achievement Days was held on July 12 and 13, 2019, at the Bagg Bonanza Farm. Following are Grand, Reserve, Award of Excellence and Judge's Recognition Awards. Check out the pictures on https://tinyurl.com/Richland4HPhotos

Animal and Vet Science (Judge - Heidi Eberhardt)
Teen Grand Champion - Addie Christensen
Teen Reserve Champion - Adam Skoog
Preteen Grand Champion - Allison Krause
Preteen Reserve Champion - Jaxon Krier
Award of Excellence - Gina Quamme
Judge's Recognition Award - Gina Quamme

Crop Production (Judge - Mike Langseth)
Teen Grand Champion - Margo Mumm
Teen Reserve Champion - Adam Skoog
Preteen Grand Champion - Marisa Mumm
Preteen Reserve Champion - Wade Gorder

Horticulture - Garden Produce (Judge - Tami Metzen)
Teen Grand Champion - Margo Mumm
Teen Reserve Champion - Adam Skoog
Preteen Grand Champion - Kalie Boehm
Preteen Reserve Champion - Ethan Skoog
Award of Excellence - Marisa Mumm, Cody Boehm and Kiersten Boehm

Horticulture - Other (Judge - Tami Metzen)
Teen Grand Champion - Addie Christensen
Preteen Grand Champion - Samuel Krause
Preteen Reserve Champion - Sydney Loff
Award of Excellence - Penelope Miranowski and Erin Krause
Judge's Recognition Award - Marisa Mumm - Very prepared with written and description of plants and their care, great speaker!

Environment and Earth Sciences (Judge - Heidi Eberhardt)
Teen Grand Champion - Adam Skoog
Preteen Reserve Champion - Jonathan Hill
Preteen Grand Champion - Ethan Skoog
Preteen Reserve Champion - Dylan Fowler
Award of Excellence - Gina Quamme

Science, Engineering and Technology (Judge - Paul Ohelke)
Teen Grand Champion - Hayli Moderow
Teen Reserve Champion - John Kuruc
Preteen Grand Champion - Ethan Skoog
Preteen Reserve Champion - Jaxon Krier
Award of Excellence - Wyatt Stav and Kiersten Boehm
Judge's Recognition Award - Gina Quamme - Excellence workmanship

Citizenship, Personal Development and Leadership/Family and Consumer Science (Judge - Brigid Langseth)
Preteen Grand Champion - Jaxon Krier
Preteen Reserve Champion - Gina Quamme
Award of Excellence - Gina Quamme
Judge's Recognition Award - John Kuruc - When first project didn't work out he was able to change direction. Very enthusiastic. Told me how he had proposed project and suggestions he took despite liking his idea better. I agreed with him!

Arranging Flowers (Judge - Brigid Langseth)
Teen Grand Champion - Addie Christensen
Preteen Grand Champion - Kalie Boehm
Preteen Reserve Champion - Kale Boehm

Creative Arts - Preteen (Judge - Sharon Ritten)
Preteen Grand Champion - Kylie Kummer
Preteen Reserve Champion - Allison Krause
Award of Excellence - Lincoln Hegseth and Ethan Skoog
Judge's Recognition Award - Loretta Quam - Loretta tried many different projects. She recognized areas that didn't turn out the way she wanted them to and also realized ones that she didn't want to continue in. She showed a willingness to learn new skills.

Creative Arts - Teen (Judge - Tana Erbes)
Teen Grand Champion - Lauryn Hibl
Teen Reserve Champion - Addie Christense
Award of Excellence - Lauryn Hibl
Judge's Recognition Award - Hayli Moderow - Creative materials, good use of a skill you learned in class; you understood the process of plasma cutting.

Creative Arts - Preteen Clay and Plasterware and Drawing and Painting (Judge - Tana Erbes)
Preteen Grand Champion - Lillian Miranowski
Preteen Reserve Champion - Allison Krause
Award of Excellence - Erin Krause and Samual Krause

Creative Arts - Glue Solution and Scrapbooking (Judge - Marcie Reimche)
Teen Grand Champion - Addie Christensen
Teen Reserve Champion - Mary Goroski
Preteen Grand Champion - Samantha Dotzenrod
Preteen Reserve Champion - Gina Quamme
Award of Excellence - Inger Holdman and Myla Witt

Fiber Arts (Judge - Marcie Reimche)
Teen Grand Champion - Addie Christensen
Teen Reserve Champion - Addie Christensen
Preteen Grand Champion - Penelope Miranowski
Preteen Reserve Champion - Ella Weinmann
Award of Excellence - Gina Quamme and Penelope Miranowski
Judge's Recognition Award - Ashley Steger - So nice - keep up the good work!

Photography - Preteen (Judge - Penny Seifert)
Preteen Grand Champion - Gina Quamm
Preteen Reserve Champion - Ella Weinmann
Award of Excellence - Otto Dockter and Mya Miranowski
Judge's Recognition Award - Grace Wolf - Good thought, focus and subject.

Photography - Teen (Judge - Bob Splichal)
Teen Grand Champion - Addie Christensen
Teen Reserve Champion - Evan Braaten
Award of Excellence - Anne Manstrom and Gunnar Miller
Judge's Recognition Award - Blake Miller - Good understand of composition and use of light. Good framing.

Foods and Nutrition - Preteen (Judge - Ronda Gripentrog)
Preteen Grand Champion - Gina Quamme
Preteen Reserve Champion - Brian Quam
Award of Excellence - Shylin Medenwaldt
Judge's Recognition Award - Inger Holdman - Impressed you took the initiative to ask your grandma on how to correct and improve your cake.

Foods and Nutrition - Teen (Judge - Bailey Thompson)
Teen Grand Champion - Lauryn Hibl
Teen Reserve Champion - Jack Manstrom
Award of Excellence - Blake Miller and Hannah Fowler
Judge's Recognition Award - Jazmine Hill

Food Preservation (Judge - Bailey Thompson)
Grand Champion - Hannah Fowler
Reserve Champion - Margo Mumm
Award of Excellence - Marisa Mumm and Kiersten Boehm

Family and Consumer Science (Judge - Gale Link)
Teen Grand Champion - Jazmine Hill and Addie Christensen
Preteen Grand Champion - Ava Krier
Preteen Reserve Champion - Gina Quamme
Award of Excellence - Ethan Skoog

Sewing and Textiles (Judge - Gale Link)
Teen Grand Champion - Nora Daub
Teen Reserve Champion - Addie Christensen
Preteen Grand Champion - Sophie Peterson
Preteen Reserve Champion - Gina Quamme
Award of Excellence - Ina Gauslow
Judge's Recognition Award - Ina Gauslow - What a great job you did sewing this skirt. Loved your smile!

Poultry (Judge - Joan Zettel)
Pullet - Grand Champion - Dylan Fowler
Pullet - Reserve Champion - Samantha Dotzenrod
Hen Over One Year - Grand Champion - Hans Weinmann
Three Pullets - Grand Champion - Ethan Skoog
Three Lightweights - Grand Champion - Samantha Dotzenrod
Three Lightweights - Reserve Champion - Cody Dotzenrod
Three Heavyweights - Grand Champion - Hannah Fowler
Three Heavyweights - Reserve Champion - Dylan Fowler
Quail - Grand Champion - Winston Kluge
Junior Showmanship - 1st Place - Samantha Dotzenrod
Junior Showmanship - 2nd Place - Ethan Skoog
Intermediate Showmanship - 1st Place - Adam Skoog
Intermediate Showmanship - 2nd Place - Hannah Fowler

Rabbit (Judge - Joan Zettel)
Rabbit as a Pet - Grand Champion - Kenadi David
Junior Showmanship - 1st Place - Kenadi David

Goats (Judge - Craig Zimprich)
Market Wether - Grand Champion - Lauren Gregor
Market Wether - Reserve Champion - Adrianna Krump
Intermediate Showmanship - 1st Place - Lauren Gregor
Intermediate Showmanship - 2nd Place - Adrianna Krump

Sheep (Judge - Craig Zimprich)
Spring Ewe Lamb - Grand Champion - Alyson Gregor
Spring Ewe Lamb - Reserve Champion - Caitlynn Krump
Market Wether Lamb - Grand Champion - Adrianna Krump
Market Wether Lamb - Reserve Champion - Samantha Dotzenrod
Showmanship - 1st Place - Samantha Dotzenrod
Showmanship - 2nd Place - Adianna Krump

Beef (Judge - Craig Zimprich)
Heifer Calf - Grand Champion - Loretta Quam
Heifer Calf - Reserve Champion - Caitlynn Krump
Spring Bull Calf - Grand Champion - Brian Quam
Spring Bull Calf - Reserve Champion - Kirsten Gregor
Market Beef Steer - Grand Champion - Wade Gorder
Market Beef Steer - Reserve Champion - Wade Gorder
Showmanship - 1st Place - Wade Gorder
Showmanship - 2nd Place - Loretta Quam

Swine (Judge - Craig Zimprich)
Crossbred Breeding Gilt - Grand Champion - Wade Gorder
Market Gilt - Grand Champion - Cody Dotzenrod
Market Gilt - Reserve Champion - Samantha Dotzenrod
Market Barrow - Grand Champion - Adam Skoog
Market Barrow - Reserve Champion - Ethan Skoog
Showmanship - 1st Place - Ethan Skoog
Showmanship - 2nd Place - Wade Gorder

Creative Commons License
Feel free to use and share this content, but please do so under the conditions of our Creative Commons license and our Rules for Use. Thanks.