Publications

Accessibility


| Share

Pinchin' Pennie$ in the Kitchen: 6 Tips to Save Money With Unit Pricing - FN1752

Unit Pricing
 
Unit Pricing
Unit pricing is a term that describes pricing goods to determine what the cost is per unit of measure, such as pounds, ounces or quarts. Finding the unit price of an item allows consumers to find the “best buy” and determine any advantages to buying in bulk or switching brands.

Julie Garden-Robinson, Food and Nutrition Specialist

2 Pages

Web Only

 

Links
Creative Commons License
Feel free to use and share this content, but please do so under the conditions of our Creative Commons license and our Rules for Use. Thanks.