Publications

Accessibility


Search results

1 items matching your search terms.
Filter the results.
Item type













New items since



Sort by relevance · date (newest first) · alphabetically
Pinchin' Pennie$ in the Kitchen: 6 Tips to Save Money With Unit Pricing - FN1752
Unit pricing is a term that describes pricing goods to determine what the cost is per unit of measure, such as pounds, ounces or quarts. Finding the unit price of an item allows consumers to find the “best buy” and determine any advantages to buying in bulk or switching brands.
Located in Landing Pages / Food and Nutrition
Creative Commons License
Feel free to use and share this content, but please do so under the conditions of our Creative Commons license and our Rules for Use. Thanks.