You are here: Home Columns 2015 4-H State Fair Results 4-H’ers Place in N.D. State Fair Horse Show
 
Document Actions

4-H’ers Place in N.D. State Fair Horse Show

Youth compete in the 4-H horse show at the State Fair.

Several youth won awards in the three-day 4-H horse show held July 20-22 at the 2015 North Dakota State Fair in Minot.

Lilly Quern, West Fargo, was the junior high point individual, and Abby Sigvaldsen, Epping, was the reserve junior high point individual.

In the intermediate division, Ashton Wold, Devils Lake, was the high point individual, and Lauren Forness, Bismarck, was the reserve high point individual.

Miriah Forness, Bismarck, was the senior high point individual, and Kassidy Marschner, Columbus, was the reserve senior high point individual.

Burleigh County 4-H’ers won the Horse Herdsman trophy.

The winners by county were:

Bottineau

  • Kelsey Bowers, Souris, champion, Senior Keyhole; reserve champion, Senior Pole Bending; fifth place, Senior Barrel Racing
  • Stephanie Brenden, Dunseith, sixth place, Senior Showmanship
  • Lauren Gust, Kramer, champion, Junior Hunter Under Saddle; champion, Junior Showmanship
  • Morgan Kersten, Kramer, champion, Senior Goat Tying
  • Elizabeth Moen, Upham, champion, Senior Equitation Over Fences; reserve champion, Junior Western Horsemanship; fourth place, Senior Reining; fourth place, Junior Hunt Seat Equitation; fourth place, Senior Keyhole; fifth place, Junior Western Pleasure; sixth place, Senior Hunter Hack; sixth place, Senior Hunt Seat Equitation; sixth place, Senior Barrel Racing
  • Serena Moen, Upham, champion, Intermediate Equitation Over Fences; fourth place, Intermediate Hunter Hack

Burleigh

  • Lauren Forness, Bismarck, reserve champion, Intermediate Hunter Hack; fourth place, Intermediate Equitation Over Fences; fifth place, Intermediate Hunter Under Saddle; fifth place, Intermediate Hunt Seat Equitation; sixth place, Intermediate Western Horsemanship; sixth place, Intermediate Showmanship
  • Miriah Forness, Bismarck, champion, Senior Hunt Seat Equitation; champion, Senior Reining; champion, Senior Western Horsemanship; reserve champion, Senior Hunter Under Saddle; reserve champion, Senior Hunter Hack; third place, Senior Western Pleasure; third place, Senior Showmanship; third place, Senior Keyhole; fourth place, Senior Equitation Over Fences; fifth place, Senior Ranch Horse Pleasure
  • Jordyn Hoffman, Baldwin, champion, Senior Hunter Under Saddle; champion, Senior Showmanship; reserve champion, Senior Western Pleasure; fourth place, Senior Western Horsemanship
  • Aubree Renner, Bismarck; champion, Intermediate Showmanship; reserve champion, Intermediate Reining; third place, Intermediate Western Pleasure; fourth place, Intermediate Western Horsemanship

Cass

  • Jaylynn Nygaard, Argusville, third place, Junior Keyhole; fourth place, Junior Showmanship; fourth place, Junior Barrel Racing; fifth place, Junior Pole Bending; fifth place, Junior Goat Tying; sixth place, Junior Western Horsemanship
  • Lilly Quern, West Fargo, champion, Junior Equitation Over Fences; champion, Junior Hunter Hack; champion, Junior Hunt Seat Equitation; champion, Junior Ranch Horse Pleasure; champion, Junior Keyhole; reserve champion, Junior Pole Bending; third place, Junior Showmanship; fifth place, Junior Hunter Under Saddle; fifth place, Junior Western Horsemanship

Divide

  • Hanna Gillund, Wildrose, reserve champion, Senior Ranch Horse Pleasure; reserve champion, Senior Barrel Racing; reserve champion, Senior Goat Tying; sixth place, Senior Keyhole

Eddy

  • Alicia Louters, New Rockford, fourth place, Senior Showmanship

Emmons

  • Jaycee Richter, Linton, reserve champion, Junior Keyhole; reserve champion, Junior Reining; fourth place, Junior Ranch Horse Pleasure; fourth place, Junior Goat Tying; sixth place, Junior Showmanship; sixth place, Junior Barrel Racing
  • Riley Richter, Linton, fourth place, Junior Reining; fifth place, Junior Ranch Horse Pleasure; fifth place, Junior Showmanship
  • Lucas Schumacher, Linton, champion, Intermediate Reining; champion, Intermediate Keyhole; third place, Intermediate Ranch Horse Pleasure
  • Josi Schwab, Linton, reserve champion, Intermediate Pole Bending; reserve champion, Intermediate Goat Tying; sixth place, Intermediate Keyhole
  • Wyatt Schwab, Linton, sixth place, Junior Ranch Horse Pleasure; sixth place, Junior Keyhole

Griggs

  • Shae Lynn Johnson, Luverne, reserve champion, Senior Hunt Seat Equitation; reserve champion, Senior Western Horsemanship; reserve champion, Senior Showmanship; third place, Senior Hunter Hack; fourth place, Senior Hunter Under Saddle; fourth place, Senior Western Pleasure; fifth place, Senior Equitation Over Fences
  • Jakenda Short, McHenry, third place, Intermediate Hunt Seat Equitation
  • Kaleb Short, McHenry, sixth place, Junior Hunt Seat Equitation

Kidder

  • Kaden Strom, Dawson, champion, Intermediate Western Horsemanship; reserve champion, Intermediate Hunt Seat Equitation; third place, Intermediate Reining; fourth place, Intermediate Hunter Under Saddle; fifth place, Intermediate Showmanship

LaMoure

  • Kara Berntson, Kulm, third place, Senior Reining; third place, Senior Western Horsemanship; fifth place, Senior Hunt Seat Equitation
  • Macy Robert, LaMoure, champion, Junior Western Pleasure; reserve champion, Junior Barrel Racing; third place, Junior Hunter Under Saddle; third place, Junior Hunt Seat Equitation; third place, Junior Ranch Horse Pleasure; fourth place, Junior Western Horsemanship; sixth place, Junior Pole Bending

McKenzie

  • Ashley Barnett, Watford City, third place, Intermediate Showmanship

Morton

  • Katelyn Eisenbeis, Mandan, third place, Intermediate Western Horsemanship
  • Brooke Heidrich, Bismarck, fourth place, Intermediate Ranch Horse Pleasure
  • Faith Heim, Bismarck, champion, Junior Western Horsemanship; reserve champion, Junior Hunt Seat Equitation; fourth place, Junior Western Pleasure; sixth place, Junior Hunter Under Saddle
  • Morgan Henke, New Salem, fifth place, Intermediate Reining

Mountrail

  • Clancy Hornberger, Blaisdell, fourth place, Junior Pole Bending; fifth place, Junior Barrel Racing; sixth place, Junior Goat Tying
  • Kassidy Marschner, Columbus, champion, Senior Barrel Racing; champion, Senior Ranch Horse Pleasure; reserve champion, Senior Reining; reserve champion, Senior Keyhole; third place, Senior Goat Tying; fifth place, Senior Western Pleasure; sixth place, Senior Western Horsemanship

Pierce

  • Danielle Christianson, Rugby, reserve champion, Intermediate Keyhole; third place, Intermediate Pole Bending; sixth place, Intermediate Barrel Racing;
  • Sierra Tofte, Wolford, sixth place, Intermediate Goat Tying

Ramsey

  • Elle Black, Devils Lake, third place, Intermediate Barrel Racing; fourth place, Intermediate Goat Tying; sixth place, Intermediate Ranch Horse Pleasure; sixth place, Intermediate Pole Bending
  • Molly Black, Devils Lake, champion, Junior Goat Tying; third place, Junior Barrel Racing
  • Ben Heilman, Devils Lake, fifth place, Junior Keyhole
  • Marit Wang, Devils Lake, champion, Intermediate Ranch Horse Pleasure; sixth place, Intermediate Hunt Seat Equitation
  • Ashton Wold, Devils Lake, reserve champion, Intermediate Western Horsemanship; reserve champion, Intermediate Showmanship; third place, Intermediate Hunter Under Saddle; third place, Intermediate Keyhole; fourth place, Intermediate Hunt Seat Equitation; fifth place, Intermediate Western Pleasure; sixth place, Intermediate Reining

Richland

  • Gracie Schumacher, Walcott, champion, Junior Reining

Rolette

  • Kellie Dunlop, Rolla, third place, Junior Pole Bending
  • Zac Dunlop, Rolla, champion, Intermediate Pole Bending; champion, Intermediate Barrel Racing; fourth place, Intermediate Keyhole; sixth place, Intermediate Western Pleasure
  • Emma Mitchell, Rolla, third place, Intermediate Goat Tying; fifth place, Intermediate Western Horsemanship
  • Eva Tastad, Rolla, third place, Junior Goat Tying
  • Sydney Tastad, Rolette, reserve champion, Intermediate Ranch Horse Pleasure; fourth place, Intermediate Pole Bending; fifth place, Intermediate Barrel Racing

Stark-Billings

  • Christina Stroh, Dickinson, fourth place, Intermediate Western Pleasure

Towner

  • Jessi Lagein, Rocklake, fifth place, Senior Reining; fifth place, Senior Western Horsemanship; fifth place, Senior Keyhole

Ward

  • Kaitlyn Berg, Douglas, reserve champion, Intermediate Western Pleasure; sixth place, Intermediate Hunter Under Saddle
  • Madilyn Berg, Douglas, third place, Intermediate Equitation Over Fences; third place, Intermediate Hunter Hack
  • Denver Buck, Minot, fifth place, Intermediate Keyhole; fifth place, Intermediate Goat Tying
  • Parker Bush, Minot, third place, Senior Hunt Seat Equitation; fourth place, Senior Hunter Hack; sixth place, Senior Hunter Under Saddle; sixth place, Senior Ranch Horse Pleasure
  • Casey Evenson, Minot, champion, Senior Hunter Hack; champion, Senior Western Pleasure; reserve champion, Senior Equitation Over Fences; third place, Senior Hunter Under Saddle; third place, Senior Ranch Horse Pleasure; fifth place, Senior Showmanship
  • Emily Fannik, Max, fourth place, Junior Keyhole
  • Sidney Lovelace, Sawyer, reserve champion, Intermediate Hunter Under Saddle; fourth place, Intermediate Reining; fifth place, Intermediate Pole Bending
  • Emily Merck, Granville, third place, Junior Hunter Hack
  • Kali Miller, Deering, champion, Senior Pole Bending; third place, Senior Equitation Over Fences; third place, Senior Barrel Racing; fourth place, Senior Hunt Seat Equitation; fourth place, Senior Ranch Horse Pleasure; fifth place, Senior Hunter Under Saddle; fifth place, Senior Hunter Hack; sixth place, Senior Western Pleasure
  • Cayley Olson, Minot, champion, Intermediate Goat Tying; reserve champion, Intermediate Barrel Racing
  • Indee Thunshelle, Minot, reserve champion, Junior Hunter Hack; third place, Junior Western Pleasure; fourth place, Junior Hunter Under Saddle; fifth place, Junior Hunt Seat Equitation
  • Peri Wilson, Minot, champion, Intermediate Hunter Under Saddle; champion, Intermediate Hunt Seat Equitation; champion, Intermediate Western Pleasure; fourth place, Intermediate Showmanship; fifth place, Intermediate Ranch Horse Pleasure

Wells

  • Bethany Keller, Harvey, fourth place, Senior Barrel Racing
  • Jaeden Thompson, Fessenden, fourth place, Intermediate Barrel Racing

Williams

  • Abby Sigvaldsen, Epping, champion, Junior Pole Bending; champion, Junior Barrel Racing; reserve champion, Junior Hunter Under Saddle; reserve champion, Junior Ranch Horse Pleasure; reserve champion, Junior Western Pleasure; reserve champion, Junior Goat Tying; third place, Junior Reining; third place, Junior Western Horsemanship

NDSU Agriculture Communication - July 24, 2015

For more information, contact your local county office of the NDSU Extension Service. Photos and cutlines may be available at https://www.ag.ndsu.edu/zenphoto. Check your email for the password to access this site.

Source:Dean Aakre, (701) 852-4974, dean.aakre@ndsu.edu
Writer:Jackie Buckley, (701) 391-7113, jackie.buckley@ndsu.edu
Editor:Ellen Crawford, (701) 231-5391, ellen.crawford@ndsu.edu
Columns
Spotlight on Economics: Spotlight on Economics: Wading Through the Economics of Drones  (2017-12-14)  Producers need to decide whether a drone really will benefit them before investing in one.  FULL STORY
BeefTalk: BeefTalk: Just When Does One Let the Calves Go?  (2017-12-14)  Match individual managerial skills with the operation and market accordingly.  FULL STORY
Prairie Fare: Prairie Fare: Mrs. Claus Comments on Santa’s Health  (2017-12-14)  A conversation with Mrs. Claus highlights the importance of good eating and health-care habits.  FULL STORY
 
Use of Releases
The news media and others may use these news releases in their entirety. If the articles are edited, the sources and NDSU must be given credit.
 

Powered by Plone, the Open Source Content Management System