NDSU Extension - Morton County

Accessibility


Upcoming Events
4-H Raffle Sep 01, 2020 - Oct 01, 2020 — Mandan, ND
1-2-3 Magic Sep 22, 2020 - Sep 29, 2020 — Zoom Platform
Active Parenting: First Five Years Sep 23, 2020 - Oct 14, 2020 — Zoom Platform
4-H Hay Bale Decorating Oct 01, 2020 - Nov 01, 2020
Love & Logic Oct 01, 2020 - Nov 05, 2020 — Zoom Platform
Upcoming events…
Facebook Like Box
| Share

2020 Achievement Champions & Reserves with Sponsors

Name                                                                                              Livestock/Horse Sponsors

Annelise Bates 
Champion Jr. Barrels                                                                  Morton Buildings
Champion Jr. Pole Bending                                                        Interstate Engineering
Reserve Jr. Showmanship 3 Yrs & Older                                   Delmer Schlenker, Diamond D QH
Champion Jr. Western Horsemanship                                        Capital Credit Union
Champion Jr. Trail Riding                                                           American Bank Center
Reserve Champion Jr. Western Pleasure

Emma Vesey     
Champion Jr. Showmanship 3 Yrs & Older                               Dr. James & Loah Clement
Champion Jr. Ranch Horse Pleasure                                        Spring Valley Ranch, Donna Hoger
Champion Jr. Western Pleasure                                                Rocky & Nancy Jo Bateman|
Reserve Champion Jr. Western Horsemanship     
Reserve Champion Jr. Trail          
Reserve Champion Jr. Barrel Racing        

Kaden Strom     
Champion Sr. Showmanship 3 Yrs & Older                               Morton Buildings
Champion Sr. Western Horsemanship                                       Farmers Union Oil, Glen Ullin
Champion Sr. Western Pleasure                                                Pat & Gail Lengenfelder, Pleasantview Stables
Champion Sr. Hunt Seat Equitation                                           Minnesota Power
Champion Sr. Trail Riding                                                          Pat & Gail Lengenfelder, Pleasantview Stables
Champion Sr. Hunter Under Saddle                                          Minnesota Power

Samantha Johnson        
Reserve Sr. Showmanship 3 Yrs & Older                                 Dr. James & Loah Clement
Champion Sr. Dairy Goat Showman                                         Rowdy Ranchers 4-H Club
Champion Sr. Overall Showmanship                                        Morton County Farm Bureau
Champion Sr. Meat Goat Showman                                         Riders of the Future 4-H Club
Champion Breeding Meat Goat  |
Champion Market Meat Goat                                                   Minnesota Power
Champion Dairy Goat                                                               Dennis Carlson
Reserve Champion Dairy Goat   
Champion Meat Doe                                                                 Morton Buildings
Champion Sr. Goat Record Book
                             

Bridget Kunz     
Champion Sr. Sheep Showmanship                                        Minnesota Power
Champion Sr. Beef Showmanship                                           Mandan Vet Clinic
Reserve Sr. Overall Showmanship                                          Dakota Guys & Gals 4-H Club
Reserve Market Lamb    
Reserve Meat Goat        
Reserve Sr. Meat Goat Showmanship                                     Northland Insurance, Joana Friesz
Honorable Mention Sr. Beef Record Book            

Baily Kunz          
Champion Ewe                                                                        Go-Getters 4-H Club
Champion Jr. Sheep Showmanship                                        Kist Livestock
Champion Jr. Meat Goat Showmanship                                  Northland Insurance
Reserve Champion Jr. Goat Record Book

Gentry Schmidt               
Champion Market Beef                                                            Mandan Auto Glass
Reserve Jr. Beef Showmanship                                               Nodak Mutual Insurance, Mandy Fisher

Stray Ressler     
Champion Jr. Overall Showmanship                                        Titan Machinery
Champion Jr. Beef Showmanship                                            Dakota Community Bank
Reserve Jr. Sheep Showmanship                                            Kist Livestock
Reserve Champion Jr. Beef Record Book
Champion Jr. Bars           

Stran Ressler     
Reserve Sr. Beef Showmanship                                              Mandan Vet Clinic
Reserve Sr. Sheep Showmanship                                           Airway Angus, Jim Sailer

Sara Griffin        
Champion Jr. Swine Showmanship                                         Tokach Angus Ranch
Champion Breeding Gilt                                                           Chuck & Joann Meikle, Spiritwood
Champion Jr. Swine Record Book             

Justin Sanders  
Champion Jr. Dairy Goat Showmanship                                  Dakota Community Bank
Reserve Jr. Overall Showmanship                                           PJ's Farm Supply
Reserve Jr. Swine Showmanship                                             Morton Buildings

Kayla Toepke    
Champion Sr. Rabbit Showmanship                                         Northern Trophy
Champion Rabbit                                                                      Steve & Mary Himmelspach                       

Ashton Boehm 
Champion Sr. Poultry Showmanship                                         Farmers Union Oil, Glen Ullin
Champion Poultry                                                                      Jesse & Marcia Gifford, Who’s Your Honey
Reserve Poultry
Honorable Mention Sr. Beef Record Book            
Champion Sr. Pet Display             

Cassidy Strommen         
Reserve Sr. Swine Showmanship                                              Chuck & Joann Meikle, Spiritwood
Champion Sr. Swine Record Book            
Reserve Market Hog      

Ashley Goldade
Champion Sr. Ranch Horse Pleasure                                        Dakota Community Bank                            

Peyton Goldade              
Champion Sr. Barrel Racing                                                       Nodak Mutual Ins. Mandy Fisher

Faith Heim         
Champion Sr. Reining                                                                 Roaming Riders 4-H Club
Reserve Champion Sr. Hunt Seat Equitation         
Honorable Mention Sr. Horse Record Book          
Reserve Champion Sr. Western Horsemanship    

Carter Ward      
Champion Jr. Hunter Hack                                                           Minnesota Power                          

Cooper Strommen         
Champion Market Hog                                                                 American Bank Center
Champion Market Barrow                                                            North Dakota Pork Council
Reserve Champion Sr. Swine Record Book           

Jocelyn Rossow
Reserve Jr. Meat Goat Showmanship                                         B Plumbing & Heating
Champion Jr. Goat Record Book

Christine Martinson       
Reserve Jr. Dairy Showmanship                                                  Capital Credit Union
Reserve Champion Jr. Dairy Record Book             

Kourtney Schaff
Champion Overall Heifer                                                             D Heart Charolais, Dave & Marianne Wille
Reserve Overall Heifer                                                                              
Champion Sr. Beef Record Book

Paul Hanebutt  
Champion Sr. Swine Showmanship                                            Chuck & Joann Meikle, Spiritwood
Reserve Champion Breeding Gilt
Champion Market Gilt   

Kendyl Hoger    
Champion Dairy                                                                          Dakota Community Bank

Fayth Hoger      
Champion Sr. Dairy Showmanship                                             Prairie Nutrition Center

Jolie Sanders     
Reserve Sr. Dairy Goat Showmanship                                       Northern Plains Equipment

Kyler Wild                         
Reserve Jr. Dairy Goat Showman                                              Capital Credit Union
Honorable Mention Jr. Veterinary Science Display            
Reserve Champion Jr. Poultry Display     

Hailey Leingang-Markham
Champion Sr. Pie             
Honorable Mention Sr. Horticulture        
Champion Ram                                                                          Prairie Nutrition Center
Reserve Champion Sr. Sheep Record Book           

Madalyn Bohl   
Reserve Champion Scrapbook    
Champion Jr. Rabbit Showmanship                                          Branders of the Future 4-H
Champion Jr. Rabbit Record Book            
Honorable Mention Jr. Sewn Garment    

Peyton Schantz
Champion Sr. Pole Bending                                                      Rowdy Ranchers 4-H Club                           

Sophia Voigt     
Champion Market Lamb                                                            Airway Angus, Jim Sailer
Honorable Mention Jr. Jewelry  
Reserve Champion Jr. Sheep Display       

Jacklyn Pazdernik           
Reserve Sr. Dairy Showmanship                                               Dri-Land Dairy, Nathan & Heather Boehm
Reserve Overall Dairy                   

Kassidy Job       
Champion Jr. Dairy Showmanship                                            Good Times Ranch 4-H Club
Champion Jr. Sewn Original Design          
Honorable Mention Jr. Sewn Home Accessory    
Champion Jr. Dairy Record Book

Kinlee Friesz
Champion Jr. Keyhole                                                               Spring Valley Ranch, Donna Hoger                             

Paige VandenBurg         
Champion Sr. Keyhole                                                              Riders of the Future 4-H Club
Reserve Champion Sr. Pole Bending        

Julia Rhone       
Reserve Champion Sr. Pie            
Champion Sr. Cookies    
Champion Sr. Ceramic   

Victoria Richter
Champion Sr. Muffins    
Reserve Champion Sr. Jewelry    

Kendra Boehm 
Reserve Champion Sr. Cookies   
Reserve Champion Sr. Woodwoorking Display                                  

Shelby Leingang-Markham
Champion Sr. Horticulture
Champion Sr. Bars          
Honorable Mention Sr. Sheep Record Book         

Milla Weigel
Reserve Champion Sr. Bars         
Honorable Mention Sr. Scrapbook           
Reserve Champion Sr. Glue Solutions      
Champion Sr. Sewn Personal Accessory  
Champion Sr. Painting   

Brenna Eckroth
Reserve Champion Sr. Horticulture         

Eden Steckler    
Champion Jr. Horticulture            
Reserve Champion Jr. Cookies                                 

Medora Ellingson
Champion Sr. Photography          
Reserve Champion Sr. Beef Record Book

ShiAnne Boehm              
Reserve Champion Sr. Photography         
Reserve Champion Sr. Environment        
Champion Sr. Mechanical Engineering    
Champion Sr. Veterinary Science Display              
Honorable Mention Sr. Woodworking Display     

Bailee Weilemann
Honorable Mention Sr. Photography       
Reserve Champion Sr. Goat Record Book              

Sheridan Ellingson
Champion Jr. Wood Arts              
Champion Jr. Photography          
Champion Scrapbook     
Champion Jr. Flower Arrangement           
Reserve Champion Jr. Horse Record Book            
Champion Jr. Latch Hooking       
Champion Jr. Beef Record Book 
Champion Jr. Veterinary Science Display

Isabella Schaff
Reserve Champion Jr. Photography         

Julia Reinholt
Champion Jr. Creative Arts          
Honorable Mention Jr. Rabbit Record Book         
Champion Jr. Pet Display              
Champion Jr. Horse Display         

Molly Subart     
Reserve Champion Jr. Creative Arts         
Champion Child Development    
Champion Jr. Service Learning    

Abigail Lennick
Honorable Mention Creative Arts             

Landon Janisse 
Reserve Champion JR. Wood Arts            
Reserve Champion Jr. Mechanical Engineering    

Gavin Fry
Honorable Mention Jr. Wood Arts           
Honorable Mention Jr. Flower Arrangement        

Cecilia Marohl
Champion Sr. Flower Arrangement          
Champion Sr. Quilt         

Ella Ereth
Reserve Champion Sr. Flower Arrangement         

Chaskee Schmidt
Reserve Champion Jr. Flower Arrangement          

Keanna Volk
Honorable Mention Jr. Flower Arrangement        
Reserve Champion Jr. Painting   
Reserve Jr. Rabbit Showman                                                                    American Bank Center
Champion Jr. Poultry Showman                                                                Capital Credit Union

Gyeneveve Burchinal
Champion Sr. Drawing   
Reserve Champion Sr. Western Pleasure
Reserve Champion Sr. Keyhole Race                                     

Atlanta Jewett
Reserve Champion Jr. Drawing                  

Jada Bonogofsky
Champion Sr. Jewelry    
Reserve Champion Sr. Leather Craft        
Champion Sr. Hunter Hack                                                                        Minnesota Power
Reserve Champion Sr. Ranch Riding         
Reserve Champion Sr. Trail         
Reserve Champion Sr. Barrel Racing        

Landon Wimer
Champion Jr. Creative Arts          

Logan Hanson
Reserve Champion Jr. Creative Arts         

Katherine Devney
Champion Digital Scrapbook       
Honorable Mention Jr. Horse Record Book          

Mollie Stein
Champion Sr. Leather Craft         
Champion Sr. Embellished Garment        
Reserve Champion Sr. Veterinary Science Display             
Honorable Mention Sr. Pet Display                         

Claire Johnson
Reserve Champion Sr. Leather Craft        
Champion Sr. Horse Record Book            

Sophia Jochim
Champion Jr. Leather Craft         
Reserve Champion Jr. Glue Solutions      

Ryker Rhone
Champion Jr. Glue Solutions       
Champion Jr. Bread        
Champion Jr. Electricity 

Jory Bonogofsky
Honorable Mention Jr. Glue Solutions     
Champion Jr. Hunt Seat Equitation                                                          Minnesota Power
Champion Jr. Hunter Under Saddle                                                         Minnesota Power
Reserve Champion Jr. Pole Bending         

Claire Kozojed
Champion Sr. Glue Solutions       

Anthony Abdallah
Honorable Sr. Glue Solutions      
Champion Sr. Environment          
Champion Sr. Microwave Cooking           

Grace Goettle
Champion Jr. Food Preservation
Champion Jr. Cookies    
Reserve Champion Jr. Latch Hooking       
Champion Jr. Sewn Garment       

Jax Abdallah
Reserve Champion Jr. Bread       
Honorable Mention Jr. Cookies  

Rita Goettle
Honorable Mention Jr. Muffins  
Honorable Mention Jr. Bars        

Nate McHugh
Champion Sr. Outdoor Skills       

Zoe Peterson
Champion Jr. Outdoor Skills        

Caleb Schafer
Champion Jr. Environment          
Champion Jr. MIG Welding          

Ellie Bargmann
Reserve Champion Jr. Environment          
Reserve Champion Jr. Quilt         

Darron Frank
Champion Jr. Small Engines         

Tyler Rossow
Champion Jr. Mechanical Engineering     

Ruby Johnson
Reserve Sr. Horse Record Book  

Caelyn Mason
Champion Jr. Horse Record Book             

Rachel Storick
Champion Jr. Embroidery             
Honorable Mention Jr. Embellished Garment      

Klayton Volk
Honorable Mention Counted Jr. Cross-stitch        
Reserve Jr. Poultry Showman                                                                   Dakota Community Bank

Hudson Himmelspach
Champion Jr. Ceramic    
Champion Jr. Sewn Home Accessory       

Rhys Mason
Reserve Champion Jr. Rabbit Record Book           

Lillian Marohl
Honorable Mention Jr. Sewing   
Reserve Champion Ewe

Kylie Job
Honorable Mention Jr. Sewn Home Accessory    
Champion Jr. Woodworking Display        

Mary Storick
Res. Champion Sr. Embellished Personal Accessory          
Champion Sr. Embellished Personal Accessory    

Max Griffin
Reserve Champion Jr. Swine Record Book            

Hannah Nehl
Champion Sr. Sheep Record Book            

Garrett Nehl
Honorable Mention Sr. Sheep Record Book         

Emily Schmitz
Reserve Champion Sr. Pet Display            
Honorable Mention Sr. Woodworking Display     

Anna Bergmann              
Champion Jr. Pie             

Mark Wolff
Champion Jr. Cake          

Carly Berger
Reserve Champion Jr. Cake         

Jayden Wolf
Reserve Champion Jr. Bars          
Reserve Champion Jr. Woodworking       

Lily Gartner
Reserve Champion Jr. Ranch Riding         
Reserve Champion Jr. Keyhole Race        

Cody Koepplin
Reserve Champion Rabbit           
Honorable Mention Jr. Sheep Display     

Angel Abdallah
Honorable Mention Jr. Mixed Media Exhibit        
Grand Champion Chicken Eggs  

Andrew Bierman
Honorable Mention Jr. Woodworking Display      

Taylor Doll
Honorable Mention Jr. Glue Solutions     

Landon Tellmann
Honorable Mention Jr. MIG Welding       

Henry Bierman
Champion Sr. Woodworking Display        

Andria Borchers
Champion Sr. Cake Decorating   

Dylan Ereth
Champion Jr. Poultry Display      

Brynn Janisse
Champion Jr. Painting    

Maria Storick
Champion Jr. Cake Decorating   

Creative Commons License
Feel free to use and share this content, but please do so under the conditions of our Creative Commons license and our Rules for Use. Thanks.