NDSU Extension - Morton County

Accessibility


| Share

2019 Achievement Day Champions, Reserves & Honorable Mentions

2019 4-H Grands, Reserves and Honorable Mention Recipients

Abigail Lennick
Grand Creative Arts-Cake Decorating
Res. Horticulture

Alexandra Krebs
Res. Woodworking

Alivia Keidel
Grand Jr. Poultry Record

Allen J Heins
Grand Overall Market Meat Goat
Grand Sr. Swine Showman
Grand Overall Breeding Swine
Res. Sr. Swine Record

Anna Bargmann
Res. Horticulture

Anna Link (NP)
Res. Fiber Arts
Honorable Mention Creative Arts-Painting

Anthony Abdallah
Honorable Mention Photography

Ashton Boehm
Res. Sr. Poultry Showman
Grand Animal Science-Eggs
Grand Pet Display
Grand Food & Nutrition
Honorable Mention Sr. Beef Record

Bailee Weilenman
Champion Jr. Dairy Goat Showman
Grand Creative Arts
Grand Crop Production
Honorable Mention Woodworking

Bailey Barnhardt
Honorable Mention Creative Arts-Scrapbooking

Bailey Heinrich
Res. Sr. Beef Showman
Honorable Mention Sr. Beef Record

 

 

Baily Kunz
Grand Jr. Meat Goat Showman
Grand Jr. Sheep Showman
Grand Overall Ewe
Res. Market Lamb
Grand Overall Ram
Res. Jr. Goat Record

Brady Boehm
Grand Cow/Calf Pair
Res. Crop Production

Brenna Hoger
Res. Overall Dairy

Bridget Kunz
Grand Sr. Meat Goat Showman
Res. Overall Breeding Meat Goat
Res. Beef Female

Brittany Barnhardt (NP)
Grand Child Development
Honorable Mention Creative Arts-Painting

Brynn Vega
Grand Overall Poultry
Grand Sr. Poultry Showman

Carly Berger
Res. Jr. Rabbit Showman
Grand Creative Arts-Floral Arrangement

Cassidy Strommen
Grand Overall Market Hog
Grand Creative Arts-Cake Decorating

Cecilia Marohl
Grand Sewing & Textiles
Honorable Mention Creative Arts-Wood Arts

Chaskee Schmidt
Grand Creative Arts-Ceramics
Honorable Mention Creative Arts-Floral Arrangement

Claire Johnson (NP)
Res. Sr. Horse Record
Honorable Mention Creative Arts-Painting

Clayton Heins
Res. Overall Market Hog
Grand Jr. Swine Record

Clayton Marohl
Grand Creative Arts-Wood Arts

Colton Hoiby
Grand Environment

Cooper Strommen
Res. Jr. Swine Showman

Darron Frank
Res. Creative Arts-Leathercraft
Honorable Mention-MIG Welding

Eden Steckler (NP)
Res. Horticulture

Elizabeth Fuehrer
Grand Photography
Res. Photography

Ellie Bargmann
Res. Creative Arts-Cake Decorating

Ellie Bierman
Grand Fiber Arts
Res. Fiber Arts
Honorable Mention Woodworking

Emily Schmitz
Res. Child Development
Reserve Sr. Pet Display

Emily Storick
Grand Creative Arts-Wood Arts
Grand Horticulture
Res. Fiber Arts
Honorable Mention Child Development
Honorable Mention Fiber Arts

Emily Voigt
Res. Jr. Showman 3 Yrs. & Older

Emma Vesey
Grand Jr. Showman 3 Yrs. & Older
Grand Jr. Western Horsemanship
Grand Jr. Western Pleasure
Grand Jr. Ranch Horse Pleasure
Grand Jr. Reining
Grand Jr. Trail
Grand Jr. Barrel Racing

Ethan Keidel
Res. Jr. Dairy Showman
Res. Jr. Poultry Showman

Evelyn Krebs
Grand Woodworking

Faith Heim (NP)
Grand Sr. Reining

Grand Sr. Ranch Horse Pleasure

Frances Schoepf
Grand Sewing & Textiles

Garrett Nehl
Grand Horticulture

Gavin Fry
Grand Environment
Res. Creative Arts-Wood Arts

Gentry Schmidt
Res. Overall Ewe
Res. Jr. Sheep Showman
Grand Creative Arts-Leathercraft
Res. Creative Arts-Floral Arrangement

Grace Berger (NP)
Res. Food & Nutrition

Grace Goettle (NP)
Honorable Mention Food & Nutrition
Honorable Mention Fiber Arts

Hailey Leingang-Markham
Res. Overall Ram
Honorable Mention Horticulture

Hannah Nehl
Res. Sr. Pole Bending
Res. Sr. Keyhole Race
Grand Horticulture
Res. Horticulture

Hayley Boeder (NP)
Grand Fiber Arts
Grand Horticulture
Res. Food & Nutrition

Henry Bierman (NP)
Honorable Mention Aerospace

Ivy Klusmann
Grand Overall Dairy
Grand Sr. Dairy Showman

Jada Bonogofsky
Res. Sr. Hunter Under Saddle
Res. Sr. Hunt Seat Equitation
Honorable Mention Creative Arts-Scrapbooking

Jaden Kuntz (NP)
Res. Woodworking

Jake Sanders
Grand Sr. Beef Showman
Res. Market Beef

Jamie Schmidt
Grand Sr. Trail
Res. Sr. Showman 3 Yrs. & Older
Res. Sr. Western Horsemanship

Jarrett Sanders
Grand Jr. Overall Showman
Grand Market Beef
Grand Jr. Beef Showman
Grand Jr. Dairy Goat Showman

Jocelyn Rossow
Grand Jr. Goat Record

John Goettle (NP)
Res. Aerospace

Jolie Sanders
Res. Sr. Overall Showman
Res. Sr. Dairy Goat Showman

Julia Morton
Grand Jr. Rabbit Record

Julia Rhone
Grand Food & Nutrition
Grand Creative Arts-Drawing
Res. Food Preservation
Res. Creative Arts-Ceramics
Honorable Mention-Wood Arts

Justin Johnson
Grand Overall Dairy Goat
Res. Overall Dairy Goat
Grand Sr. Dairy Goat Showman

Kacey Voigt
Res. Vet Science Display

Kaden Strom (NP)
Grand Sr. Showman 3 Yrs. & Older
Grand Sr. Western Horsemanship
Grand Sr. Hunter Under Saddle
Grand Sr. Hunt Seat Equitation
Res. Sr. Ranch Horse Pleasure
Res. Sr. Reining
Res. Sr. Trail

Karter Hatzenbuhler (NP)
Grand Horticulture

Kassidy Job
Res. Jr. Ranch Horse Pleasure
Honorable Mention Jr. Horse Record

Katelyn Eisenbeis
Grand Sr. Pole Bending
Res. Sr. Western Pleasure

Katherine Devney
Res. Jr. Western Pleasure
Creative Arts/Scrapbooking

Kathryn Goettle
Grand Food & Nutrition
Grand Sewing & Textiles
Grand Food & Nutrition
Res. Creative Arts-Floral Arrangement
Res. Food & Nutrition
Honorable Mention Horticulture

Kayla Toepke
Grand Creative Arts
Res. Creative Arts-Painting
Honorable Mention Food & Nutrition

Kendra Boehm
Grand Creative Arts-Wood Arts
Grand Vet Science
Grand Creative Arts-Cake Decorating
Grand Jr. Dairy Cattle Record
Res. Child Development

Kinlee Friesz
Grand Jr. Keyhole Race
Res. Jr. Western Horsemanship
Res. Jr. Pole Bending
Res. Jr. Goat Tying

Korra Knoll
Grand Jr. Rabbit Showman

Kourtney Schaff
Grand Beef Female
Grand Sr. Beef Record

Kyler Morgan (NP)
Grand Creative Arts-Ceramics
Res. Creative Arts-Ceramics
Honorable Mention Creative Arts-Drawing

Kylie Job
Res. Jr. Dairy Cattle Record

Landon Janisse
Res. Creative Arts-Wood Arts

Landrie Schmidt (NP)
Res. Sr. Barrel Racing

Leah Krebs
Grand Food Preservation

Lily Griffin
Grand Food & Nutrition

Madalyn Bohl
Grand Food & Nutrition

Madison Foster
Res. Sr. Rabbit Showman

Makenzie Mills
Res. Sr. Poultry Record
Res. Animal Science-Eggs
Res. Creative Arts-Wood Arts

Maria Storick
Grand Fiber Arts
Res. Creative Arts-Wood Arts

Mary Storick
Grand Sewing & Textiles
Res. Sewing & Textiles
Honorable Mention Creative Arts
Honorable Mention Fiber Arts

Max Griffin
Grand Jr. Swine Showman
Res. Overall Breeding Swine

Medora Ellingson
Grand Creative Arts-Scrapbooking

Milla Weigel
Grand Food & Nutrition
Res. Food & Nutrition
Res. Horticulture

Molly Stein
Honorable Mention Creative Arts-Painting

Molly Subart (NP)
Grand Sewing & Textiles
Grand Civic Engagement
Honorable Mention Child Development

Nate McHugh
Grand Aerospace
Grand Environment
Honorable Mention Food & Nutrition

Olivia Erhardt
Honorable Mention Food & Nutrition

Paige Knoll
Res. Sr. Rabbit Record

Paige VandenBurg
Grand Jr. Pole Bending
Grand Jr. Goat Tying
Res. Jr. Trail
Res. Jr. Barrel Racing
Res. Jr. Keyhole Race

Paul Hanebutt
Res. Sr. Swine Showman
Grand Sr. Swine Record

Peyton Goldade
Grand Sr. Barrel Racing
Grand Sr. Keyhole Race
Grand Sr. Goat Tying

Peyton Schantz
Res. Sr. Goat Tying

Rachel Storick
Grand Creative Arts-Wood Arts

Riley Doll
Grand Overall Rabbit
Res. Overall Rabbit
Grand Sr. Rabbit Showman
Honorable Mention Crop Production

Samantha Johnson
Grand Sr. Overall Showman
Grand Sr. Western Pleasure
Grand Overall Breeding Meat Goat
Res. Sr. Meat Goat Showman

Samuel Peterson
Res. Overall Market Meat Goat

Grand Woodworking

Shelby Leingang-Markham
Res. Sr. Sheep Showman
Res. Creative Arts-Scrapbooking
Honorable Mention-Food & Nutrition
Honorable Mention-Horticulture

Sheridan Ellingson
Grand Creative Arts-Floral Arrangement
Honorable Mention Fiber Arts

ShiAnne Boehm
Res. Sr. Dairy Showman
Grand Creative Arts/ Jewelry
Res. Food and Nutrition
Honorable Mention Creative Arts/ Wood Arts
Grand Sr. Dairy Record

Sierra Keidel
Grand Jr. Dairy Showman
Res. Overall Poultry

Sophia Jochim
Res. Jr. Meat Goat Showman
Grand Child Development

Stran Ressler
Grand Sr. Sheep Showman

Stray Ressler
Res. Jr. Overall Showman
Res. Jr. Beef Showman
Grand Jr. Beef Record
Res. Fiber Arts

 

Taylor Doll
Grand Jr. Poultry Showman

Res. Creative Arts

 

Taylor Kuntz-Johnson (NP)
Grand MIG Welding

TyAnn Rose Heinrich
Res. Jr. Beef Record

Tyler Rossow
Grand Engineering
Honorable Mention Jr. Goat Record

Victoria Richter
Res. Food & Nutrition

Jayden Wolf
Grand Market Lamb

 

 

Creative Commons License
Feel free to use and share this content, but please do so under the conditions of our Creative Commons license and our Rules for Use. Thanks.