Food Wi$e

Accessibility


| Share

Compare Unit Prices

Compare the unit prices for the same product from different brand names. Unit prices are the small labels on the front edge of the shelves in grocery stores. They indicate price per unit (such as ounces). For example, could you save money by buying the store brand canned peaches compared with the national brand?  Be Food Wise with your grocery budget!

Filed under:
Creative Commons License
Feel free to use and share this content, but please do so under the conditions of our Creative Commons license and our Rules for Use. Thanks.