Food Wi$e

Accessibility


| Share

Give Whole-Grain Options a Try!

Rice and pasta are economical grain foods. For the most nutrition, choose whole-grain rice and pasta. On average, brown rice and whole-grain pasta cost about 20 to 25 cents per serving (1/4 cup dry). Brown rice takes longer to cook than regular white rice (about 45 minutes vs. 15 or 20 minutes).

Did you know? From dry to cooked, rice triples in volume. From dry to cooked, most pasta doubles in volume. In other words, 1 cup dry rice becomes 3 cups of cooked, and 1 cup of dry pasta becomes 2 cups of cooked pasta.

Tip provided by Julie Garden-Robinson, NDSU Extension Service

Filed under:
Creative Commons License
Feel free to use and share this content, but please do so under the conditions of our Creative Commons license and our Rules for Use. Thanks.