Food Wi$e

Accessibility


| Share

2 for $5.00 or 1 for $2.50?

Let’s imagine a grocery store sign says, “2 melons for $5, regular $5 each.” You like melon, but maybe you will not eat it all before it spoils. Do you have to buy two to get the special price? Read the signs by “special deals” or ask a worker. Maybe you can buy one for $2.50.

 

Tip provided by Julie Garden-Robinson, Food and Nutrition Specialist, NDSU Extension Service

Filed under:
Creative Commons License
Feel free to use and share this content, but please do so under the conditions of our Creative Commons license and our Rules for Use. Thanks.