You are here: Home Columns Dairy Focus Dairy Focus: Know Your Feed Costs per Hundredweight
 
Document Actions

Dairy Focus: Know Your Feed Costs per Hundredweight

Images
J.W. Schroeder, NDSU Extension dairy specialist J.W. Schroeder, NDSU Extension dairy specialist
Feed costs can have a big impact on the cost of producing milk.

By J.W. Schroeder, Dairy Specialist NDSU Extension Service

Editors note: This is the fourth article in a series on the issues facing the region’s dairy farmers, particularly the impact of the growing ethanol industry.

Knowing your cost of producing milk is one of the most valuable pieces of financial information you can have.

While you may not like the price received for your product, knowing your cost means knowing if you’re making a profit or just wish you were.

The calculations can be broken down into purchased feed versus total feed costs. If you buy all your feed, the costs will be the same.

In terms of using a traffic light as an analogy to your feed costs, a green light for purchased feed, assuming forages are home-produced, would be $3.50 per hundredweight (cwt), a yellow light would be $3.50 to $4.50 and a red light more than $4.50.

In other words, if you can produce 100 pounds of milk for less than $3.50 in purchased feed, you have done well.

To calculate, take line 18 from Schedule F of your income tax return and divide it by the number of hundredweights of milk sold (not Dairy Herd Improvement average). Line 18 should be the purchased feed for replacements, dry cows and lactating cows. If beef cows are fed, any feed purchased for them should be subtracted.

For example: $100,000 in purchased feed per 26,250 cwt sold equals $3.81. For total feed costs, the green light is less than $6 per cwt, the yellow light is $6 to $8 and the red light is more than $8.

To do these calculations, add purchased feed and home-produced forage costs. Using the cost of production of your own feeds, plus an allowance for storage and feeding losses, is best. Using North Dakota Farm Management program budgets is a good way to get started if you haven’t done so already. Differences in yields will not really change these numbers.

For example: $188,000 total feed cost per 26,250 cwt of milk sold equals $690. If you fall into the red-light category in either the purchased or total feed cost, evaluate your situation and determine the cause.


NDSU Agriculture Communication

Source:J.W. Schroeder, (701) 231-7663, jw.schroeder@ndsu.edu
Editor:Ellen Crawford, (701) 231-5391, ellen.crawford@ndsu.edu
ND State Fair
4-H State Fair Results
Columns
Dairy Focus: Dairy Focus: The Basics of Corn Silage  (2014-09-15)  Whole-plant moisture content should be the trigger for when to harvest corn silage.   FULL STORY
Renewable Accounts: Renewable Accounts: How Much Corn Can the Ethanol Industry Use?  (2014-09-22)  A good number to commit to memory is 14.9 billion gallons. That’s the capacity of the domestic corn ethanol refinery fleet.  FULL STORY
Spotlight on Economics: Spotlight on Economics: Is There Room for Improved Farm Production Efficiency?  (2014-09-03)  Advancing computer models are offering new opportunities to analyze business performance.   FULL STORY
BeefTalk: BeefTalk: When a Cow is Determined to be Market Beef, Sell Her  (2014-09-25)  Is the current market demand for beef strong enough to let more cows go or should a producer hold on to more cows to increase the herd?  FULL STORY
Prairie Fare: Prairie Fare: Trip to Museum Inspires Culinary Explorations  (2014-09-25)  Garden-Robinson takes a tour of Mary Todd Lincoln's childhood home and is inspired to make some cornbread.   FULL STORY
 
Use of Releases
The news media and others may use these news releases in their entirety. If the articles are edited, the sources and NDSU must be given credit.
 

Powered by Plone, the Open Source Content Management System