Eat Smart. Play Hard. Together.

Accessibility


Thundar!
Thundar Be Sun Savvy
Thundar Focus on Fruits
Thundar Get Your Calcium-rich Foods
Thundar Vary Your Veggies
Thundar Go Lean with Protein
Thundar Make at Least Half Your Grains Whole

2014 Mag Cover

Tell us what you think about the magazine for a chance to win a prize.

2014 Magazine Survey

Password "eatsmart"

Here's the Latest

Unit Pricing

Pinchin' Pennie$ in the Kitchen: 6 Tips to Save Money With Unit Pricing - FN1752

Unit pricing is a term that describes pricing goods to determine what the cost is per unit of measure, such as pounds, ounces or quarts. Finding the unit price of an item allows consumers to find the “best buy” and determine any advantages to buying in bulk or switching brands.

Read More…

Day-Old Bread

Pinchin' Pennie$ in the Kitchen: 4 Ways to Use Day-old Bread - FN1743

Using day-old bread can help you stretch your food dollars. Some bakeries offer day-old bread at discounted prices. You might buy a few loaves because you found a great deal; unfortunately, you might get tired of it before you use all of it. What can you do with it?

Read More…

Foil Vegetable Packet

Foil Vegetable Packet

These packets can be made in the oven or on the grill and are the perfect side dish for your next meal.

Read More…

Spinach Salad with Poppy Seed Dressing

Spinach Salad with Poppy Seed Dressing

This healthy recipe comes from NDSU Extension Service.

Read More…

Baked Spinach and Artichoke Yogurt Dip

Baked Spinach Artichoke Yogurt Dip

This healthy recipe comes from the Midwest Dairy Council

Read More…

Slow Cooker Shredded Salsa Chicken Tacos

Slow Cooker Shredded Salsa Chicken Tacos

This healthy recipe comes from NDSU Extension Service.

Read More…

Vegetable Ribbons

Vegetable Ribbons

This healthy recipe comes from NDSU Extension Service.

Read More…

Creative Commons License
Feel free to use and share this content, but please do so under the conditions of our Creative Commons license and our Rules for Use. Thanks.